0912-0493979

 
جستجو
Back to All Blog Posts

دستگاه تیوپ پرکن دستی

دستگاه تیوپ پرکن دستی

تیوب ها استفاده فراوانی در بسته بندی صنایع مختلف دارند. در صنایع آرایشی تیوب ها در اندازه ها و جنس های متفاوت بسیار کابرد دارند. تیوب در واقع ظرفی است که انواع لوازم آرایشی و بهداشتی مانند خمیر دندان ها و کرم ها در آن ها پر می شوند. برای پر کردن مواد در داخل تیوب از وسیله مخصوص این کار استفاده می شود. دستگاه تیوپ پرکن دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک از این دست محسوب می شوند. این دستگاه ها در دو نوع خطی و روتاری قابل تولید هستند.

 

ویژگی های دستگاه تیوپ پرکن دستی

 

دستگاه های دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک کارایی و مشخصات مخصوص به خود را دارند. دستگاه تیوپ پرکن دستی نیز دارای مشخصاتی است که برای برخی کاربرد دارد که آن را به دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک ترجیح می دهند.

دستگاه تیوپ پرکن دستی همان طور که از نامش پیداست با دست کار می کند و اپراتور نقش مهمی در کارکرد آن دارد. این دستگاه در صنایع مختلف کاربرد دارد. برای پر کردن انواع مایعات غلیظ و نیمه جامد مانند خمیر دندان، رنگ مو، چسب، شکلات، ژل، ضد آفتاب، انواع پماد و کرم و لوسیون در صنایع مختلف غذایی و صنعتی می توان از این دستگاه استفاده کرد. این مواد در ظرف ها و تیوب های مخصوص به خود پر می شوند. برای پر کردن رنگ روغنی، رنگ آکریلیک، انواع روان کننده ها و گریس در صنایع شیمیایی این دستگاه کاربرد خود را دارد.

بخش هایی از دستگاه که با مواد در تماس هستند، برای واکنش نشان ندادن و تأثیر نگذاشتن مواد روی آن ها، از جنس فولاد ضد زنگ و ضد اسید تهیه می شوند. به این ترتیب، عمر قطعات دستگاه طولانی تر خواهد شد.

در کارگاه های کوچک که میزان تولید به اندازه کارخانه های بزرگ نیست، خرید یک دستگاه تیوپ پرکن دستی می تواند چاره ساز باشد.

تفاوت مهم دستگاه های دستی و اتوماتیک در سرعت پر کردن آن ها است و ظرفیتی که قادر به پر کردن در طی یک روز هستند با هم فرق دارد. انتخاب یک دستگاه متناسب با میزان تولید مواد، خواهد توانست روند بسته بندی را رضایت بخش کند.

موادی که در تیوب ها پر می شوند به طور معمول دارای حساسیت هستند. به ویژه در پر کردن مواد آرایشی، بهداشتی و غذایی اصول مهم بهداشتی حتماً باید مد نظر قرار گیرند تا در زمان بسته بندی به آن ها آسیب وارد نیاید و سلامت آن ها تا زمان رسیدن به دست مصرف کننده حفظ شود.

 

 

ویژگی دستگاه تیوپ پرکن دستی

 

 

ویژگی های دستگاه تیوپ پرکن اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

 

همان طور که در توضیح دستگاه تیوپ پرکن دستی اشاره شد، انتخاب نوع دستگاه در اتوماتیک و نیمه اتوماتیک بودن آن به میزان خط تولید در روز بستگی دارد. البته مقدار سرمایه ای که قرار است صرف خرید دستگاه شود نیز در انتخاب دستگاه مؤثر است.

 

از تفاوت های دستگاه اتوماتیک با دستگاه تیوپ پرکن دستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  •      در دستگاه تیوپ پرکن اتوماتیک قرار گرفتن تیوب درون قالب دستگاه به طور اتوماتیک انجام می شود.
  •      محل قرار گرفتن تیوب درون قالب دستگاه با توجه به نقطه رنگی انتهای تیوب توسط چشمی انجام می شود.
  •      پر کردن تیوب توسط نازل و به اندازه مقدار مشخص در دستگاه صورت می گیرد.
  •      سیل کردن بخش انتهایی تیوب بسته به نوع تیوب در چند مرحله انجام پذیر است.
  •      در انتها نیز تیوب در داخل قالب به صورت اتوماتیک خارج و به بیرون دستگاه هدایت می شود.

 

به طور معمول مرحله اول و دوم در دستگاه های نیمه اتوماتیک به صورت دستی انجام می شود که از تفاوت های دستگاه تیوپ پرکن اتوماتیک و نیمه اتوماتیک است.

 

ظرفیت این دستگاه ها به عواملی مانند مکانیسم به کار رفته در دستگاه، غلظت مایع، جنس تیوب و ظرفیت تیوب بستگی دارد. اما در حالت کلی، با دستگاه های نیمه اتوماتیک می توان از 20 تا 30 تیوب در دقیقه پر کرد و با دستگاه های تمام اتوماتیک این عدد به 50 تا 150 تیوب در دقیقه افزایش می یابد.

برخی از دستگاه های اتوماتیک به بخشی مجهز هستند که با آن جهت مرتب کردن تیوب در زاویه دلخواه قابل تعیین است.

دستگاه هایی که دارای المنت هستند، برای محافظت از المنت دارای تجهیزات خاص هستند. تابلو برق در دستگاه به شکل PLC است و به وسیله مانیتور HMI نصب شده روی دستگاه قابل برنامه ریزی و کنترل است.

تیوب ها دارای حجم و ارتفاع های متفاوت هستند که این امکان در دستگاه وجود دارد که ارتفاع آن متناسب با آن ها تغییر کند.

 

تیوب چیست و در چه صنایعی کاربرد دارد؟

 

تیوب یک ظرف مناسب برای بسته بندی است که در انواع صنایع برای پر کردن و استفاده در دستگاه های مختلف مانند دستگاه تیوپ پرکن دستی کاربرد دارد.

تیوب مانند یک سیلندر است که در یک طرفش دهانه ای تنگ دارد که به آن شانه گفته می شود و برای خروج ماده مورد نظر استفاده می شود. برای بستن این بخش تیوب می توان از درب استفاده کرد. سر دیگر آن نیز به بسته شدن و در اصطلاح سیل کردن نیاز دارد که باید توسط دستگاه انجام شود.

تیوب ها دارای اندازه و حجم های متفاوت هستند که 3 میلی لیتر تا 500 میلی لیتر را شامل می شود. تیوب ها از جنس پلاستیک، لمینت یا آلومینیوم ساخته می شوند. تیوب ها در صنایع مختلف آرایشی، شیمیایی، دارویی و غذایی برای بسته بندی مواد مختلف با ویژگی های متفاوت به کار می روند.

 

 

 انتخاب دستگاه تیوپ پرکن دستی

 

 

انتخاب تیوب مناسب

 

نوع تیوب در بسته بندی نقش مهمی دارد. مهم نیست که برای پر کردن از دستگاه تیوپ پرکن دستی استفاده می شود یا اتوماتیک، مهم این است که نوع و جنس تیوب با محصول در هماهنگی باشد.

یکی از مواردی که در انتخاب تیوب باید به آن دقت شود سازگاری تیوب با محصول است. یعنی وقتی مواد در تیوب پر می شوند، در اثر تماس با آن واکنشی صورت نگیرد.

مثلاً چسب ها به دلیل ویژگی شیمیایی که دارند در صورت تماس داشتن با مواد مختلف واکنش نشان می دهند و به همین دلیل برای چسب ها به طور معمول از تیوب های آلومینیومی استفاده می شود تا محصول در سلامت کامل بماند.

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب تیوب مهم است درب یا شانه آن است. این مورد نیز با توجه نوع محصول و کاربرد آن تعیین می شود. بهتر است برای چسب ها از شانه های به شکل نازل استفاده شود. شانه پیچی، چشمی و شانه نازل دار از انواع شانه های کاربردی در تیوب ها هستند.

 

نحوه سیل کردن انواع تیوب

 

نحوه سیل کردن تیوب ها در دستگاه تیوپ پرکن دستی یا اتوماتیک به جنس تیوب بستگی دارد. سیل کردن در تیوب های لمینت، پلاستیک و آلومینیوم متفاوت است.

سیل کردن در تیوب های لمینت و پلاستیک توسط حرارت المنت یا جوش التراسونیک صورت می گیرد، اما در تیوب های آلومینیومی بعد از چند مرحله تا زدن انتهای تیوب و پرس نهایی عمل سیل کردن انجام می شود.

 

فروش دستگاه تیوپ پرکن دستی و اتوماتیک

 

فروش دستگاه تیوپ پرکن دستی و اتوماتیک با شرایط مختلف در فروشگاه ها و به وسیله تولیدکنندگان بسیاری انجام می شود. مشخصات دستگاه با توجه به درخواست مشتری قابل تعیین است. تعداد نازل ها نیز توسط مشتری با توجه به ظرفیت تولید تعیین می شود. برای خرید دستگاه تیوپ پرکن می توانید با آقای شریفی به شماره 09907182029 تماس بگیرید.

 

فروش دستگاه تیوپ پرکن دستی

نظرات
Write a Comment Close Comment Form