0912-0493979

 
جستجو
Back to All Blog Posts

دستگاه پرکن روغن

دستگاه پرکن روغن

روغن ها استفاده های مختلفی دارند. می توان آن ها را به دو دسته خوراکی و صنعتی تقسیم کرد. با توجه به خاصیتی که انواع روغن ها دارند، برای بسته بندی و ریختن آن ها در ظروف باید از دستگاه پرکن روغن استفاده شود. ویژگی ها و امکاناتی که این دستگاه ها دارند، بر قیمت آنها مؤثر است. با در نظر داشتن غلظت بالای مایع روغن، برای پر شدن آن در ظروف به مکانیسم خاص نیاز است تا فرآیند پر شدن با سرعت بیشتر و بدون هدر رفتن روغن انجام شود.

 

 

انواع دستگاه پرکن روغن

 

 

انواع دستگاه پرکن روغن

 

این دستگاه با توجه به تنوع روغن ها دارای انواع مختلفی است. می توان آن ها را به دو دسته دستگاه پرکن روغن خوراکی و دستگاه پرکن روغن صنعتی تقسیم کرد.

برای آشنایی با انواع دستگاه های پرکن به صفحه فیدار ماشین مراجعه نمایید .

 

دستگاه پرکن روغن خوراکی

 

دستگاه پرکن روغن خوراکی برای پر کردن و بسته بندی روغن بادام، روغن کنجد، روغن زیتون و انواع دیگر روغن مصرفی به کار می رود. ظرف هایی که برای پر کردن روغن استفاده می شوند از جنس شیشه و پلاستیک هستند. کارایی این دستگاه برای تسریع و تسهیل کار پر کردن روغن در ظروف است.

این دستگاه ها به شکل تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک ساخته می شوند که هر تولیدکننده ای با توجه به ظرفیت تولید خود می تواند دستگاه مناسب را تهیه کند.

این نوع دستگاه پرکن توانایی پر کردن بطری ها با حجم های مختلف را داراست. مکانیسم دستگاه های پرکن برای مایعات رقیق و غلیظ متفاوت است. دستگاه بسته بندی روغن دارای قابلیت پر کردن روغن در ظروف 10 تا 500 سی سی است. به دلیل سر و کار داشتن این دستگاه ها با مواد خوراکی، داشتن مجوز از وزارت بهداشت برای آن ها ضروری است.

 

دستگاه پرکن روغن صنعتی

 

این دستگاه دارای چند بخش است. بخش اول مخزن روغن است که می تواند حجم های متفاوت داشته باشد. این مخزن باید یک شیر ورودی داشته باشد و همچنین سنسورهایی که سطح روغن مخزن را کنترل کنند و همچنین یک آلارم که در زمان پر شدن بیش از حد به اپراتور هشدار دهند.

بخش پر کن دستگاه نازل، جک پنوماتیک و غیره را شامل می شود که کار پر کردن ظروف و منتقل کردن آن ها به بخش پایین در این قسمت انجام می شود. برخی از دستگاه ها امکان درب گذاری برای ظروف را نیز دارند.

در این دستگاه که برای روغن صنعتی به کار می رود از پمپ دنده ای و از سیلندر پیستون استفاده می شود و نازل ها برای دستگاه روغن خوراکی تمام استیل هستند.

  

 

دستگاه پرکن روغن تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

 

  

دستگاه پرکن روغن تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

 

این دستگاه مجهز به یک نوار نقاله است که ظروف را به طرف نازل ها هدایت می کند. ولی در پرکن های روغن که به شکل نیمه اتوماتیک هستند، نوار نقاله وجود ندارد و عملیات ظرف گذاری به وسیله اپراتور انجام می گیرد.

کار نازل ها پر کردن ظروف بدون ایجاد حباب یا پاشیدن روغن است. مقدار روغنی که در ظرف ها پر می شود از پیش تعیین می شود که این امکان از هدر رفتن محصول جلوگیری می کند. تعداد نازل ها با توجه به سفارش مشتری قابل تغییر است و هر چه تعداد آن ها بیشتر در نظر گرفته شود، ظرف های بیشتری در هر ساعت توسط دستگاه پر می شوند.

در دستگاه اتوماتیک در آخر کار بخش دربندی نیز وجود دارد که کار بستن درب ظروف را بر عهده دارد. یکی دیگر از امکانات دستگاه تمام اتوماتیک مجهز بودن آن به سیستم کنترل پیشرفته است.

 

دستگاه پرکن روغن جامد

 

روغن جامد نیز در ظروف مختلفی بسته بندی می شود. تفاوت دستگاه پرکن روغن جامد با دیگر دستگاه ها در این است که در زمان پر کردن روغن در ظرف فلزی باید به اندازه 35 تا 40 درچه افزایش دما برای روغن ایجاد شود تا به جریان بیفتد و در دستگاه حرکت کند.

این دستگاه ها نیز مجهز به نازل هستند. به دلیل این که در صنعت غذا از این دستگاه ها استفاده می شود، باید از نظر عوامل دوخت، نوع ظرف و بهداشت محیط و ماشین آلات از استاندارهای لازم برخوردار باشند.

روغن های جامد هیدروژنه و مارگارین به طور معمول در حلب های بزرگ، بشکه های فولادی و کیسه های پلاستیکی ضخیم بسته بندی می شوند.

نکته مهم در بسته بندی روغن جامد این است که نباید هوا در داخل آن باقی بماند، زیرا اکسیژن موجب تشدید فساد اکسیژنی می شود.

مکش هوا به درون، دمیدن هوا به درون خطوط لوله که موجب عبور حباب های هوا از داخل روغن می شود، ماندن چربی مایع در مجاورت هوا و داخل شدن هوا به داخل روغن در اثر به هم زدن اشتباه، از کارهای نادرستی هستند که در جا به جایی روغن ممکن است صورت گیرند.  

    

 

ظروف مناسب بسته بندی روغن ها

 

 

ظروف مناسب بسته بندی روغن ها

 

به دلیل این که عوامل گوناگونی بر پایداری روغن ها به ویژه روغن های خوراکی مؤثر هستند، باید در انتخاب ظرف آن ها دقت لازم به عمل آید. روغن ها بعد از پر کردن با استفاده از این دستگاه ممکن  است در اثر عواملی مانند نور و وجود اکسیژن در معرض فساد باشند.

شیشه ها و بطری های رنگی از روغن در برابر نور محافظت می کنند، اما مصرف کننده در زمان تهیه محصول باید رنگ و شفافیت روغن را ببیند.

اگر برای روغن از ظرف پلاستیکی استفاده می شود، باید از استحکام کافی برخودار باشد و از روغن در برابر اکسیژن و بخار آب محافظت کند.

روغن ها در قوطی های فلزی و شیشه ای زرد کهربایی طولانی ترین عمر را دارند و می توان این ظروف را بهترین برای بسته بندی روغن دانست.

 

ظروف مناسب برای بسته بندی انواع روغن ها

 

  •      بهترین ظرف برای نگهداری و بسته بندی روغن زیتون ظرف پلاستیکی است. بررسی ظروف نشان می دهد که روغن زیتون به ترتیب در ظرف های پت، شیشه شفاف و شیشه رنگی عمر خوبی دارد.
  •      بیشترین ماندگاری روغن آفتاب گردان در ظروف پت و قوطی های فلزی است. مهم ترین مسئله در نگهداری روغن ظرف بسته بندی و بعد از آن قرار گرفتن محصول در معرض نور است. ظرف پت زرد رنگ برای این محصول مناسب است و از آن در مقابل نور محافظت به عمل می آورد. اما بیشتر مصرف کنندگان ترجیح می دهند شفافیت روغن را ببینند و ممکن است ظرف های رنگی در زمان خرید انتخاب نشوند.
  •      برای پر کردن روغن سویا در ظروف مناسب نیز از این دستگاه استفاده می شود. روغن سویا در مقایسه با آفتاب گردان مقاومت کمتری دارد و بهتر است ظروف با کیفیت برای بسته بندی آن به کار برده شود.
  •      روغن پالم نیز در ظرف های پلی اتیلن و در دمای 400 درجه و نور مستقیم آفتاب ممکن است پراکسید شود. پلی اتیلن در مقابل اکسیژن محافظ خوبی محسوب نمی شود. بهتر است این نوع روغن را در ظروف فلزی لاک دار نگه داشت.

 

  

 

قیمت دستگاه پرکن روغن

 

 

قیمت دستگاه پرکن روغن

 

 

قیمت دستگاه با توجه به ویژگی هایی که دستگاه دارد و همچنین بسته به اندازه آن تعیین می شود. قیمت این دستگاه ها به طور رقابتی است و برخی از کارخانجات تولیدکننده محصول خود را با قیمت مناسب تری عرضه می کنند.

برای این که بتوان با قیمت پایین تری دستگاه را خریداری کرد، می توان به نمایندگی ها مراجعه کرد. این دستگاه ها با توجه به نوع ظرف قابل تنظیم اند و برای انواع بطری ها به کار می روند.

 

نظرات
Write a Comment Close Comment Form