0912-0493979

 
جستجو
Back to All Blog Posts

دستگاه پرکن لوازم آرایش

دستگاه پرکن لوازم آرایش

لوازم آرایشی و بهداشتی از تنوع بسیار زیادی در بازار برخوردار هستند. یکی از دلایل انتخاب این لوازم در زمان خرید نوع بسته بندی آن ها است. یعنی ممکن است یک محصول به دلیل داشتن یک تیوب و بسته بندی جذاب انتخاب شود. به دلیل اهمیت حفظ بهداشت در زمان پر کردن این محصولات در ظروف مخصوص، باید از دستگاه پرکن لوازم آرایش برای این کار استفاده شود و در حد امکان از تماس دست با این محصولات جلوگیری به عمل آید.

 

 

 تیوب پرکن

 

 

دستگاه پرکن لوازم آرایش یا تیوب پرکن

 

به دلیل استفاده راحت از لوازم آرایشی و بهداشتی، آن ها را در تیوب پر می کنند. به همین دلیل نام دیگر دستگاه پرکن لوازم آرایش، دستگاه تیوب پرکن است. به علت حساسیت بالایی که تولید این مواد دارد، دستگاه های مورد استفاده در این صنعت باید از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار باشند.

این دستگاه برای پر کردن انواع مایعات غلیظ و نیمه جامد مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر مواد آرایشی و بهداشتی حالت نیمه جامد دارند مانند انواع کرم، لوسیون، رنگ مو، ژل و ضد آفتاب.

ظرفیت دستگاه پرکن لوازم آرایش یا تیوب پرکن به عواملی زیادی بستگی دارد. این عوامل می تواند شامل مکانیسم دستگاه، غلظت مایع، جنس تیوب و ظرفیت تیوب باشد.

 

تیوب چیست؟

 

بیشترین استفاده از دستگاه پرکن لوازم آرایش برای پر کردن مواد آرایش داخل تیوب است. تیوب در واقع نوعی ظرف برای بسته بندی محسوب می شود که جنس نرمی دارد. در زمان استفاده از تیوب مصرف کننده باید آن را فشار بدهد و در واقع یکی از بسته بندی های مناسب و مطلوب برای مواد آرایشی و بهداشتی است.   

تیوب ها می توانند از جنس پلاستیک، لمینت یا آلومینیوم باشند. آن ها به طور معمول به شکل استوانه هستند و مقطع عرضی آن ها بیضی شکل است.

 

بستن انتهای تیوب یا سیل کردن

 

تیوب مانند یک سیلندر است که در یک طرف دهانه ای تنگ برای خروج مواد بهداشتی دارد. درهای بسیار متنوعی برای بستن تیوب ها قابل استفاده هستند. ته تیوب ها باز است و پس از اتمام کار پر کردن با دستگاه پرکن لوازم آرایش، باید پرس و به شیوه های مختلف بسته شود.

نحوه سیل تیوب نیز دارای اهمیت است. این کار برای تیوب های از جنس لمینت و آلومینیوم متفاوت است. تیوب های پلاستیک و لمینت توسط حرارت المنت و یا جوش التراسونیک سیل می شود و در تیوب های آلومینیومی بعد از چند بار تا زدن انتهای تیوب و پرس نهایی این کار صورت می گیرد.

 

از تیوب ها در چه صنایعی استفاده می شود؟

 

تیوب ها ظرف های بسیار خوبی برای بسته بندی هستند و علاوه بر صنایع بهداشتی در صنایع دیگر نیز کاربرد دارند. در واقع از دستگاه پرکن لوازم آرایش یا دستگاه تیوب پرکن در صنایع زیادی استفاده می شود که عباتند از:

 

  • برای بسته بندی انواع رنگ های روغنی، رنگ اکریلیک، انواع چسب و روان کننده ها، گریس و انواع سیل کننده در صنایع شیمیایی کاربرد دارد.
  • یکی دیگر از استفاده های تیوب ها در صنایع بهداشتی و دارویی است که برای بسته بندی خیمر دندان و خمیر ریش و انواع پمادها به کار می رود.
  • از تیوب ها در صنایع غذایی نیز استفاده می شود. برای بسته بندی انواع عسل، شکلات و سس می توان از این دستگاه استفاده کرد.

 

انتخاب تیوب مناسب

 

در زمان کار با دستگاه پرکن لوازم آرایش انتخاب نوع ظرف و نوع تیوب مهم است. جنس و نوع تیوب به طور معمول با توجه جنس مواد آرایشی و بهداشتی تعیین می شود. یکی از مهم ترین مسائل در انتخاب تیوب سازگاری آن با ماده آرایشی و نشان ندادن واکنش با سطح داخلی تیوب است.

این امر در بسته بندی مواد شیمیایی اهمیت بیشتری دارد. زیرا ماده ای مثل چسب ممکن است در اثر تماس با مواد داخل تیوب با آن واکنش نشان دهد، به همین دلیل برای چسب ها از تیوب های آلومینیومی استفاده می شود.

یکی دیگر از عواملی که در انتخاب تیوب و ظرف مواد آرایشی اهمیت دارد، درب آن است که به آن شانه هم گفته می شود. درب تیوب با توجه به کاربرد ماده انتخاب می شود. شانه ها از تنوع زیادی برخوردار هستند که در زمان انتخاب باید به نوع محصول و طرز استفاده از آن دقت شود.

 

 

انتخاب تیوب مناسب

 

 

انواع دستگاه پرکن لوازم آرایش

 

دستگاه پرکن لوازم آرایش که در بازار موجود هستند، به دو شکل روتاری و خطی هستند. هر کدام از این نوع دستگاه ها مزایا و معایب خود را دارند و تولیدکننده لوازم آرایشی می تواند با توجه به اندازه  مکان خود و همچنین در نظر داشتن برخی مسائل دیگر از میان روتاری و خطی یک دستگاه را انتخاب کند.

 

این دستگاه ها به سه شکل دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک وجود دارند. دستگاه های دستی همان طور که از نام آن ها پیداست با دخالت دست اپراتور کار می کنند و از سرعت بسیار کمتری نسبت به دو نوع دیگر برخوردارند. این دستگاه ها بیشتر در کارگاه ها و تولیدی های کوچک با حجم تولید پایین مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انتخاب از میان دستگاه اتوماتیک و نیمه اتوماتیک رابطه مستقیم با ظرفیت خط تولید دارد. اگر میزان تولید روزانه و نیاز به بسته بندی آن ها در طول روی بیشتر باشد، دستگاه اتوماتیک در این مکان ها کاراتر خواهد بود.

دستگاه های اتوماتیک از نیمه اتوماتیک گران تر هستند و به همین دلیل توسط کسانی انتخاب می شوند که بدانند قرار است به همان میزان که برای تهیه دستگاه هزینه می شود، دستگاه برای آن ها سودآوری  داشته باشد.

 

دستگاه پرکن لوازم آرایش اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

 

دستگاه پرکن لوازم آرایش که به صورت اتوماتیک است، به دلیل کمترین دخالت اپراتور در آن از طرفداران زیادی در صنایع برخوردار است. طرز کار این دستگاه در ادامه آورده شده است.

 

  • ابتدا تیوب به صورت اتوماتیک داخل قالب دستگاه جاگذاری می شود.
  • محل قرار گرفتن تیوب داخل قالب باید تنظیم شود که این کار با توجه به نقطه رنگی انتهای تیوب توسط چشمی انجام می گیرد.
  • پر کردن تیوب توسط نازل انجام می شود و مقدار آن برای دستگاه مشخص شده است.
  • با توجه به جنس تیوب، سیل انتهای تیوب در یک یا چند مرحله انجام می شود.
  • در نهایت نیز تیوب از داخل قالب خارج می شود و به بیرون دستگاه انتقال می یابد.

تفاوت دستگاه پرکن لوازم آرایش اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در این است که در دستگاه نیمه اتوماتیک مرحله اول و دوم به صورت دستی انجام می شود.

ظرفیت پر کردن دستگاه های نیمه اتوماتیک به طور معمول 20 تا 30 عدد در دقیقه است. اما ظرفیت دستگاه های اتوماتیک به 50 تا 150 عدد هم می رسد.

 

دستگاه پرکن لوازم آرایش دستی

 

دستگاه پرکن لوازم آرایش یا تیوب پرکن دستی برای کارگاه های تولیدی کوچک و کارخانه های تازه تأسیس کابرد دارد. همچنین، برای مصارف خانگی نیز می توان از آن ها استفاده کرد. افرادی که به فکر به راه انداختن یک کسب و کار خانگی هستند و بودجه زیادی برای تهیه دستگاه های گران قیمت ندارند، این دستگاه می تواند برای آن ها بسیار مفید باشد.

دستگاه دستی در انتهای کار بعد از پر کردن تیوب با دوخت ته تیوب را سیل می کند و از کیفیت خوبی از نظر بهداشتی برخوردار است. این دستگاه طوری طراحی شده است که با آن می توان انواع تیوب با حجم و اندازه متفاوت را پر کرد و شکل و شمایل خوبی به محصول تولیدی برای عرضه به بازار داد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت فیدار ماشین مراجعه نمایید.

 

دستگاه پرکن

نظرات
Write a Comment Close Comment Form