0912-0493979

 
جستجو
Back to All Blog Posts

دستگاه پرکن چیست

دستگاه پرکن چیست

دستگاه پرکن برای پر کردن انواع مایعات و مواد دیگر مانند پودرها و گازها در ظروف شیشه ای، پلاستیکی و فلزی استفاده می شود. این دستگاه در صنایع مختلفی به ویژه در صنایع غذایی کاربرد دارد، به دلیل این که مهم ترین ویژگی بسته بندی با دستگاه پرکن ارائه مواد غذایی به صورت بهداشتی است. برای کسب اطلاعات درباره این که دستگاه پرکن چیست، به خواندن متن در سایت فیدارماشین ادامه دهید.

 

دستگاه پرکن چیست و انواع آن کدامند؟

 

دستگاه پرکن چیست و انواع آن کدامند؟

دستگاه پرکن همان طور که از نام بر می آید، دستگاهی است که برای پر کردن وزن مشخصی از مواد در ظروف استفاده می شود. در واقع مهم ترین هدف آن نظم بخشیدن و بسته بندی مواد است. به علت تنوعی که در مواد وجود دارد، این دستگاه ها نیز انواع زیادی دارند. انواع دستگاه پرکن مایعات، دستگاه های پرکن پودر و گرانول ها در این دسته قرار می گیرند.

دستگاه های پرکن مایعات با توجه به غلظت مایعات به دو دسته پرکن مایعات غلیظ و پرکن مایعات رقیق تقیسم می شوند.

از این دستگاه علاوه بر صنایع غذایی، در صنایع بهداشتی و دارویی و لوازم آرایشی نیز استفاده می شود. از مهم ترین خصوصیات آن سرعت بخشیدن به فرآیند تولید است.

این که اتوماسیون دستگاه پرکن چیست، باید بدانید که می تواند به سه شکل دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک باشد. این دستگاه می تواند امکانات مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، بعضی از آنها به دستگاه دربند نیز مجهز هستند که موجب می شود روند تولید محصول نهایی سرعت بیشتری داشته باشد.

طیف وسیعی از مواد با دستگاه پرکن قابل پر کردن در ظروف و حتی کیسه هستند. از پرکاربردترین این محصولات مایعات و گازها هستند. اما این دستگاه برای محصولات پودری و گرانول، مواد نیمه مایع مثل انواع ژل ها، سس و رب گوجه فرنگی، انواع دئودورانت و حتی رژ لب و انواع غذای حیوانات کاربرد دارد.

آیا می دانید یکی از مزایای استفاده از دستگاه پرکن چیست؟ این که مشکل پر کردن مایعات گازدار مثل نوشابه یا محصولات شوینده مثل فوم یا مایع دستشویی با استفاده از این دستگاه به راحتی قابل حل است.

 

دستگاه پرکن

 

انواع دستگاه پرکن چیست؟

انواع دستگاه پرکن عبارتند از:

1- دستگاه پرکن مایعات

دستگاه های پرکن مایعات با در نظر گرفتن تنوع بسیار زیاد مایعات خوراکی و غیر خوراکی قابل بسته بندی به انواع فشاری، پیستونی و پمپی تقسیم می شوند. بیشتر این دستگاه ها به شکل نیمه اتوماتیک و روتاری هستند. این دستگاه های که برای پر کردن مایعات کاربرد دارند، به دو دسته پرکننده حجمی و پرکننده مایع بر اساس سطح کاربرد دارند. در پاسخ به این پرسش که انواع دستگاه پرکن چیست می توان گفت انواع دستگاه پرکن مایعات غلیظ و رقیق در آن دسته قرار داد.

در مواردی ممکن است ظروفی که برای پر کردن به کار می روند، حجم متغیر نسبت به هم داشته و کوچک و بزرگ باشند.

دستگاه های پرکن حجم معینی از مایعات را به داخل ظروف منتقل می کنند. در صورتی که یک ظرف حجم بزرگ تری داشته باشد، سطح مایع پر شده ظرف بزرگ تر از سطح مایع ظرف کوچک تر کمتر است. به این ترتیب، در صورتی که برای پر کردن مایعات از دستگاه پرکن مایع بر اساس سطح استفاده شود، این اختلاف سطح ایجاد نخواهد شد. دستگاه های پرکن بر طبق حجم ظروف عمل می کنند و اندازه ظروف برای آنها مهم نیست و سطح مایع پر شده برای همه ظرف ها یکسان است.

 

دستگاه اسپری پرکن

 

2- دستگاه اسپری پرکن

دستگاه اسپری پرکن برای پر کردن گاز در قوطی ها استفاده می شود که شامل سه بخش پرکن، پرچ کن و تزریق گاز است که در یک فیکسچر به شکل خطی قرار می گیرند. در این دستگاه ابتدا اپراتور دستگاه، قوطی خالی را در زیر بخش پرکن می گذارد و با فشار دادن پدال پروسه تزریق صورت می گیرد. بعد از آن قوطی برای پرچ کردن به زیر هد می رود که پس از گذاشتن والو روی قوطی کار تزریق و پرچ انجام می شود. این که بدانید دستگاه پرکن چیست می تواند در انتخاب دستگاه مناسب برای تولیدی و محصولات خود به شما کمک کند.

3- دستگاه پرکن پودر

دستگاه پرکن پودر برای پر کردن انواع پودر از وزن 2 گرم تا 2 کیلوگرم کاربرد دارد. در زمان پر کردن باید به اندازه دهانه ظرف توجه داشت. دامنه وزنی در این دستگاه متفاوت است. برای برخی مواد که وزن خیلی کمی دارند و دانه های پودری آنها بسیار ریز است، باید از دستگاه های مخصوص استفاده شود.

دستگاه پرکن پودر برای انواع پودر خوراکی، صنعتی، شیمیایی و بهداشتی کاربرد دارد. با توجه به تنوع انواع پودرها این دستگاه تنوع زیادی دارند. برای این که بدانید مکانیسم دستگاه پرکن پودر چیست باید به این مسئله که مکانیسم دستگاه پرکن چیست توجه داشته باشید. این ماشین ها نیز می توانند به شکل اتوماتیک و نیمه اتوماتیک باشند و مکانیسم پر کردن در آنها بر اساس وزنی یا تایمری قابل هدایت است.

 

دستگاه پر کن پودر

 

ساخت دستگاه پرکن مایعات

ساخت دستگاه پرکن مایعات بر اساس مکانیسم و کارایی آن متفاوت است. برای آشنایی با نحوه ساخت آن باید بدانید دستگاه پرکن چیست و کدام یک برای محصول شما مناسب تر است.  

برای این که به سرعت کار پر کردن مایعات افزوده شود، از دستگاهی که با مکانیسم فشار عمل می کند استفاده می کنند. این دستگاه ها به مخزن و پمپ مجهز هستند که در پشت دستگاه قرار دارند. نازل عملیات پر کردن را در این دستگاه با فشار انجام می دهد.

در زمان تهیه و ساخت دستگاه پرکن مایعات می توان دستگاه پیستونی سفارش داد. این دستگاه ها سوپاپ هایی دارند که نسبت به مواد ورودی واکنش می دهد و باز و بسته می شود. وجود مخزن در آنها کار پر کردن را راحت می کند.

دستگاه های پرکن می توانند به صورت پمپی نیز باشند. برای پر کردن انواع زیادی از مایعات این دستگاه قابل استفاده است. از مزایای آنها می توان به جا به جایی مثبت و سرعت زیاد آنها اشاره کرد. این دستگاه ها برای یک حجم مشخص به سادگی قابل تنظیم هستند.

پرکن های مایعات می توانند به صورت حجمی نیز باشند. در زمان ساخت دستگاه پرکن مایعات می توان با توجه به ارزش محصول مکانیسم آن را حجمی در نظر گرفت.

 

 

ساخت دستگاه پرکن مایعات  

 

نظرات
Write a Comment Close Comment Form