0912-0493979

 
جستجو
Back to All Blog Posts

شرینگ پک

شرینگ پک

شرینگ به نوع بسته بندی گفته می شود که لایه ای از جنس پلاستیک نازک و شفاف به دور محصولات کشیده می شود. به این ترتیب چند محصول کنار هم نگه داشته و از آنها محافظت می شود. دستگاه شرینگ پک برای بسته بندی انواع محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها از ویژگی جمع شوندگی پلاستیک در اثر حرارت بهره می برند. این دستگاه ها انواع متعددی دارند. عمومی ترین مثال این نوع بسته بندی پک های شش تایی آب معدنی و نوشابه ها هستند.  

 نحوه کار شرینگ پک

نحوه کار مدل های مختلف دستگاه با هم فرق دارد. اما به طور معمول شرینگ پک به این صورت کار می کند که اپراتور دستگاه یک نایلون به دور محصولی که می خواهد بسته بندی کند می کشد و آن را از تونل هوای گرم می گذراند. هوای گرمی که در تونل جریان دارد موجب منقبض شدن نایلون می شود و نایلون هم شکل محصول را به خود می گیرد. فیلم مورد استفاده به وسیله دوخت دستی یا برش پنوماتیک به اندازه لازم بریده می شود.

برای کنترل کیفیت شرینگ می توان از طریق کنترل روی سیستم های دما و سرعت نقاله استفاده کرد. هر چه سیستم گرمایشی دستگاه کارآمدتر باشد مصرف برق نیز کمتر خواهد بود که موجب کاهش هزینه به طور کل و همچنین افزایش عمر دستگاه می شود.

برای یک شرینگ پک حرفه ای می توان از بهترین فیلم های بسته بندی استفاده کرد. از مزایای این نوع بسته بندی نسبت به بسته بندی های دیگر می توان به استحکام، زیبایی و شفافیت آن اشاره کرد. ناگفته نماند که از نظر هزینه نیز به صرفه تر است.

 

 دستگاه شرینگ پک

 

دستگاه ها به دو شکل شرینگ پک تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک وجود دارند. وقتی محصول روی نوار نقاله ورودی دستگاه های تمام اتوماتیک قرار می گیرد، در آخر کار به صورت کامل بدون دخالت اپراتور بسته بندی شده تحویل داده می شود. اما در دستگاه های نیمه اتوماتیک برخی از مراحل به وسیله اپراتور انجام می شود.

برای بسته بندی ها با تیراژهای زیاد که تعداد محصولات بالا است سرعت کار و همچنین حفظ کیفیت از اهمیت برخوردار است. بهتر است دستگاه مجهز به نقاله باشد. برای این که سرعت کار افزایش یابد وجود میز جداگانه بی تأثیر نخواهد بود.

امکان تنظیم حرارت و مدت زمان کار دستگاه وجود دارد. دینام دستگاه باید کیفیت لازم برای کارکرد طولانی مدت و پیوسته را داشته باشد. بهتر است برد دستگاه الکترونیکی نیز امکان تنظیمات دقیق پارامترهای حرارت و زمان را داشته باشد.

 

مزايای شرينگ

 •      یکی از مهم ترین مزایای شرینگ این است که مانع از نفوذ رطوبت و گرد و غبار می شود.
 •      همچنین از خراب شدن کالاها و کاهش قیمت آنها جلوگیری می کند.
 •      موجب می شود که محصولات به راحتی قابل حمل باشند و با سرعت و امنیت بیشتری این کار صورت گیرد.
 •      از موارد مهمی که موجب استفاده از شرینگ پک می شود می توان به زیباتر شدن بسته بندی اشاره کرد.
 •      شرینگ از شکستن، آسیب دیدن و ترک خوردن محصولات آسیب پذیرتر نیز محافظت به عمل می آورد.
 •      با این نوع بسته بندی انبارداری آسان تر می شود و قابلیت نگهداری کالاها افزایش می یابد بدون این که کیفیت آنها پایین بیاید.
 •      امکان تبلیغ و چاپ روی فیلم شرینگ وجود دارد.
 •      نسبت به دیگر بسته بندی ها هزینه کمتری نیاز دارد.
 •      مانع از ورود حشرات یا حیوانات به داخل کالا می شود.
 •      با این بسته بندی می توان چند کالا را که از نظر تعادل پایداری ندارند در کنار هم نگه داشت.
 •      بر خلاف بسته بندی های دیگر مانند کارتن، شرینگ لایه ای شفاف است که ظاهر محصولات به آسانی در آن نمایان است.

 

 

شرینگ پک اتوماتیک

 

موارد استفاده از شرینگ پک

از این نوع بسته بندی در موارد زیر استفاده می شود.

 •      بسته بندی صنایع غذایی مثل کنسرو و کمپوت سازی، انواع شیرینی، بیسکوئیت و شکلات ها، انواع لبنیات، انواع قوطی نوشابه و آب معدنی، قوطی های چای و شانه تخم مرغ.
 •      بسته بندی صنایع شیمیایی مثل گالن روغن، حلال، آب رادیاتور، ضد یخ و رنگ، انواع سموم و کودهای شیمیایی.
 •      بسته بندی تولیدات دارویی مثل قوطی های قرص، انواع پماد، شربت، لوشن و شامپوها.
 •      بسته بندی مواد آرایشی و بهداشتی مثل انواع کرم ها، لوسیون ها، شامپوها و عطرها.
 •      بسته بندی مواد تمیزکننده و شوینده مثل پودر رخت شویی، مایع ظرف شویی، مایع دست شویی، انواع جرم گیر و سفیدکننده.

به دلیل مزایایی که شرینگ پک دارد، امروزه از آن استفاده های بیشتری هم می شود. مثلاً حتی در رستوران ها برای گرم و تازه نگه داشتن غذا و همچنین حفظ ظاهر آن از این نوع بسته بندی استفاده می کنند. برای بسته بندی انواع اسباب بازی ها، کتاب و مجله، لوازم ورزشی و لوازم یدکی ماشین و همچین لوازم خانگی نیز کاربرد فراوانی دارد.

 

ویژگی های فیلم شرینگ

فیلمی که در دستگاه شرینگ استفاده می شود لایه ای نازک از جنس پلاستیک است. وقتی این لایه در اطراف محصول قرار می گیرد و به وسیله دستگاه حرارت می بیند، مثل یک پک نایلونی به جداره خارجی بسته بندی چسبانده می شود.

هر کدام از انواع فیلم های شرینگ ویژگی های مخصوص به خود را دارند. فیلم پلی اتیلن شفافیت کمتر و استحکام بیشتری را داراست. فیلم پی وی سی استحکام کمتری دارد، اما شفافیت و زیبایی آن بیشتر است. با توجه به این ویژگی ها می توان فیلم مورد نظر را برای بسته بندی استفاده کرد.

 

انرژی مورد استفاده در دستگاه شرینگ پک

بیشتر دستگاه های شرینگ پک انرژی لازم برای تولید گرما در داخل تونل را از طریق برق به دست می آورند. المنت ها برق زیادی برای تولید حرارت نیاز دارند و همین مسئله موجب شده است که در مواردی استفاده از این سیستم بسته بندی به صرفه نباشد. اما امروزه دستگاه هایی به صورت دوگانه سوز وجود دارند که علاوه بر برق می توانند برای تولید حرارت از انرژی گاز استفاده کنند. این دستگاه ها این توان را دارند که از این دو منبع انرژی به طور هم زمان و یا به طور جداگانه استفاده کنند و به این ترتیب تا حد زیادی موجب کاهش هزینه های این نوع بسته بندی خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر به سایت فیدار ماشین مراجعه کنید. 

 

 

 روش دستگاه شرینگ پک 

 

 

 

نظرات
Write a Comment Close Comment Form