0912-0493979

 
جستجو
Back to All Blog Posts

مخزن استیل

مخزن استیل

مخازن استیل ضد زنگ هستند. بنابراین از طول عمر بالایی برخوردارند. برای نگه داری ایم مخازن بهتر است هر چند وقت یک بار آن را به طور کامل تخلیه کرد و با پارچه ای تمیز داخل آن را خوب تمیز و خشک کرد و بعدا آن را مجدد پر کنید. باید به باد داشته باشید که آن ها را در معرض حلال فولاد قرار نداد زیرا باعث خوردگی و از بین رفتن مخزن خواهد شد. در ضمن یکی دیگر از روش های نگه داری از مخزن ها دفن نکردن آن در زمین است. چنان چه مخزنی دچار آسیب شد نباید آن را با جوشکاری ترمیم کرد این اقدام سبب می شود ترکیبات عناصر آن بهم بریزد.

به طور معمول، انواع مخزن استیل در اندازه های متفاوت برای حمل و نقل و نگه داری مواد مختلف کاربرد دارند. از این مخازن برای جا به جایی موادی استفاده می شود که امکان حمل آن ها با کامیونت ها وجود ندارد. این مخازن برای حمل کردن انواع پودر مانند سیمان و آرد و مایعاتی مانند آب، انواع روغن، شیر، اسید و مشتقات نفتی به کار می روند. استانداردهای ساخت و طراحی این مخازن با هم متفاوت هستند. از مخزن استیل مواقعی که به جز خوردگی بحث بهداشت حمل مواد نیز مطرح باشد استفاده می شود.

 

 

ویژگی های مخزن استیل

 

 

ویژگی های مخزن استیل

 

مخزن های استیل ویژگی های خاصی دارند. یکی از مهم ترین مشخصه آنها ضد زنگ بودنشان است. از این مخازن برای حمل مواد مهم و با ارزش نیز استفاده می شود.  

این مخازن به صورت تک جداره، دوجداره و سه جداره تولید می شوند. ظرفیتی که با مخزن استیل قابل حمل است برای مخازن تک جداره از 1000 تا 27000 لیتر متغیر است و برای مخازن دوجداره از 1000 تا 24000 لیتر است.

از مخزن استیل تک جداره برای حمل مایعاتی مثل آب آشامیدنی، روغن های خوراکی و روغن زیتون استفاده می شود که دمای هوا روی آنها تأثیر چندانی ندارد. از مخازن استیل دوجداره نیز برای حمل مواد و مایعاتی مانند شیر، خامه و خون استفاده می شود که باید در طی جا به جایی در دمای خاصی باشند و تغییر دمای محیط روی کیفیت و دوام آنها مؤثر است.

مواد شیمیایی که PH بالایی دارند در مخازنی حمل می شوند که در آنها خورندگی ایجاد نشود و با حمل آنها به موجودات زنده آسیبی وارد نیاید.

تجهیزات جانبی که روی مخازن استیل قابل نصب هستند، عبارتند از دریچه بازرسی، میکسر، نردبان، ترمومتر و دریچه خارج شدن مواد.

 

حجم و شکل مخزن استیل به چه صورت می باشد؟

 

مهم ترین فاکتور برای ساخت مخزن استیل حجم و شکل مخزن است. حجم مخزن به کاربری آن بستگی دارد. قطر، ارتفاع و نوع کف مخزن که تخت، مقعر یا مخروطی باشد، به کاربرد آن وابسته است. ساخت مخازن استیل به شکل های کروی، مکعبی، استوانه ای، مخروطی و ترکیبی از تمام شکل های هندسی امکان پذیر است.

 

حجم و شکل مخزن استیل

 

 

مشخصات آلیاژ استیل در مخزن چیست؟

 

استیل به علت داشتن ویژگی هایی مانند پایداری در مقابل زنگ زدگی، ساییدگی و خوردگی در ساخت مخازن استفاده می شود. استیل برعکس فولاد معمولی در برابر هوا و رطوبت زنگ نمی زند و همچنین مقاومت برشی بالایی دارد.  

استیل آلیاژی از آهن با 11 درصد کروم است. کروم دارای ویژگی نگهداری یا رویین شدن در برابر خوردگی است. دلیل آن تشکیل لایه اکسید کروم بسیار چسبنده با ضخامت 100 آنگستروم روی سطح فولاد است که اکسیژن هوا برای ایجاد آن کافی است. آلیاژی که برای ساخت مخزن استیل استفاده می شود با توجه به محصولاتی که قرار است حمل شوند در دو نوع استیل 304 و استیل 316 هستند.

استیل 316 از نوع آستنیت است که به آن غیر مغناطیسی یا نگیر هم اطلاق می شود. این استیل مانند استیل 304 قابلیت عملیات حرارتی ندارد و بیشتر مقدار کربن آن 0.08 درصد است. مقدار نیکل موجود در این آلیاژ نسبت به استیل 304 بیشتر است. اما عمده ترین تفاوت این دو استیل مقدار مولیبدن در استیل 316 است که حداکثر 3 درصد جرم آن را تشکیل می دهد.

وجود مولیبدن پایداری مخزن را در مقابل خوردگی بالا می برد و موجب می شود آلیاژ نیکل و کروم بتوانند در مقابل مواد شیمیایی و حلال ها مقاومت بیشتری از خود نشان دهند. استیل 316 با استفاده از ویژگی مولیبدن می تواند در مقابل آب های شور، دارای کلسیم و سدیم و حلال های هیدروکلریت، اسید فسفریک و سولفوریک مقاومت از خود نشان دهد.

  

مخزن استیل دوجداره و سه جداره :

 

مخرن استیل دوجداره و سه جداره در کارخانجات تولیدی و بخش های مختلف صنعتی و کشاورزی استفاده می شود. این مخازن برای نگهدرای محصولاتی که حرارت محیط روی آنها تأثیرگذار است کاربرد دارد. برای نگهداری و حمل کالاهای مایع و پودری که گرما و سرمای محیط روی شکل آنها مؤثر است و موجب فسادپذیری آنها می شود مطلوب هستند. این نوع مخازن بسته به محصولی که قرار است در آنها نگهداری شوند می توانند دارای میکسر یا همزن یا بدون میکسر باشند. این مخازن برای ذخیره مواد غذایی، دارویی و صنعتی و موادی مثل سوخت و مشتقات آن نیز کاربرد دارند.

ساختار کلی مخزن استیل دوجداره به این شکل است که جداره داخلی به وسیله عایق های حرارتی متناسب احاطه می شود و جداره بیرونی نگهدارنده این عایق ها هستند. اگر به مخزن استیل اعمال فشار شود به آن مخزن استیل تحت فشار گفته می شود. گاهی این مخزن با قابلیت تحمل فشارهای متفاوت در جداره میانی و داخلی طراحی می شود. این مخازن می توانند کاملاً بر اساس سفارش و نیاز مشتری طراحی و ساخته شوند.

 

 

مخزن استیل

 

 

مخزن استیل تک جداره 20000 لیتری:

 

مخزن استیل تک جداره 20000 لیتری برای نگهداری محصولات غذایی، دارویی و مواد شیمیایی که PH در آنها حالت خنثی هستند استفاده می شود. این مخازن استیل به دو شکل خوابیده و ایستاده طراحی می شوند.

مخزن استیل تک جداره 20000 لیتری برای نگهداری مواد شیمیایی، مشتقات نفتی و اسیدها کاربرد دارد و در برابر خورندگی و ضربات مقاوم است.

مخزن های تک جداره از جنس پلی اتیلن هم هستند و هیچ افزودنی پلیمری مثل رنگ به آنها افزوده نمی شود و حالت نیمه شفاف و شیری رنگ دارند. در محیط آفتابی اگر دستمان را به یک طرف جداره بچسبانیم، در طرف دیگر سایه دستمان دیده خواهد شد. به این ترتیب، مایع داخل مخزن از بیرون قابل مشاهده است. در واقع هدف از مخزن های دوجداره و سه جداره جلوگیری کردن از عبور نور خورشید و تابش آنها به مواد داخل مخزن است و این مورد مهم ترین تفاوت مخزن های تک جداره با دوجداره و سه جداره است.

یک مخزن استیل تک جداره 20000 لیتری باید پیش از هر چیز با وزن متناسب با لیتراژ آن مخزن تولید شود. در واقع، هر چه وزن مواد اولیه بیشتر باشد، جداره مخزن ضخیم تر خواهد شد که منجر به طولانی تر شدن عمر مخزن می شود. البته فرآیند ساخت مخزن نیز مهم است که باید مطابق با استانداردهای موجود باشد.

 

 

مخزن استیل تک جداره 20000 لیتری

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فیدار ماشین مراجعه نمائید. 

نظرات
Write a Comment Close Comment Form